OCA’s COVID-19 Legacy

OCA Champions

When the COVID-19 pandemic first threatened the Ontario camps community, there was significant concern regarding the future of the industry. Within weeks, supporters of OCA, the camping experience and children’s health and wellness stepped forward and offered their considerable talents to OCA’s ongoing advocacy and sustainability efforts. These friends of OCA were Champions in every regard: contributing to the overall success of OCA camps and their operations in the summer of 2021 and ensuring that future generations would benefit from the Ontario camp experience. We will be forever indebted to our OCA Champions.

  • Nina Arron, Ministry of Health
  • Jenna Bendayan, Office of the Premier
  • Nancy Brown, FCA Insurance Brokers
  • Daniel Carson, Event Circle Inc.
  • Dr. Ronald Cohn, SickKids
  • Emma Fogel, Emma Fogel Therapy Services
  • Dr. Jeremy Friedman, SickKids
  • Dionne Gesink, PhD, Dalla Lana School of Public Health
  • Isaac Gould, In-Common Laboratories
  • Phil Graham, Ministry of Education
  • David Keystone, Keepsake Video Inc.
  • Ron Landry, Ministry of Labour, Training and Skills Development
  • Cody Mallett, Office of the Premier
  • David McKeon, McKeon & Associates
  • Katerina Podolak, Ontario Health
  • Danielle Reimer, Ministry of Health
  • Heather Richards, Ministry of Health
  • Danny Roth, Brandon Communications
  • Amir Rumtella, Provincial Lobbyist
  • Frederika Scarth, PhD, Ministry of Health
  • Brian Smith, SickKids
  • Dr. Dan Warshafsky, Ministry of Health

Special Recognition

In recognition of Task Force 1, Task Force 2 and the OCA Office:

  • Thomas Appleyard, Thomas Appleyard Consulting and Facilitation
  • Rich Birch, Camp Mini-Yo-We
  • Sol Birenbaum, Camp Walden
  • Jeff Bradshaw, Camp Wenonah and Wenonah Outdoors
  • Marika Chandler, Outward Bound Canada
  • Michelle Colomvakos, Camp Robin Hood
  • Rob Crew, OCA
  • Heather Davidson, Camp Kidaca
  • Elana Davis, OCA
  • Mark Diamond, Camp Manitou
  • Jen Dundas, Camp Couchiching
  • Julie Gallie, Claireville Day Camps: City of Toronto
  • Jen Gilbert, OCA
  • Jack Goodman, Camp New Moon
  • Bronwyn Gorsline, Camp Oconto
  • Lisa Greer, YMCA of Greater Toronto
  • Howie Grossinger, Camp Robin Hood
  • Sari Grossinger, Camp Robin Hood
  • David Hawker-Budlovsky, TDSB
  • Brittany Higgens, Harbourfront Centre Camps
  • Alex Houston, OCA
  • John Jorgenson, Camp Tawingo
  • Joy Levy, OCA
  • Dave Newnham, HLM
  • Reide Pastor-Baranek, Crestwood Valley Day Camp
  • Ian Rodhouse, TRCA: Lake St. George Field Centre
  • Kelley Scadding, Campfire Circle
  • Eric Shendelman, Shendy’s Swim School Inc.
  • Marissa Straatsma, YMCA of Greater Toronto: YMCA Cedar Glen Outdoor Education Centre
  • Bev Unger, Camp Robin Hood
  • Nancy Vandenbergh, Camp Wenonah and Wenonah Outdoors
  • Laura Webb, Autism Ontario: Kids Camp (Camp AOK) & Adult Summer Program
  • Simon Wolle, Camp Northland-B’nai Brith
  • Dana Zosky, Camp White Pine
Advertisement